آینده ما

این صفحه به بررسی راههای پیش روی ایران برای رشد و توسعه میپردازد

آینده ما

این صفحه به بررسی راههای پیش روی ایران برای رشد و توسعه میپردازد

آینده ما

همیشه برایم یک سوال وجود داشت که چرا فرایند توسعه و رفاه در ایران اینقدر کند و بی هدف طی می شود. این مسئله باعث شد تا رشته ام را به اقتصاد تغییر دهم و در کنار آن مطالبی از باقی شاخه های علوم انسانی و اجتماعی نیز مطالعه کنم. لُب مطلب، آنچه بدست آوردم این شعر حافظ بود که :
سالها دل طلب جام جم از ما میکرد
وان چه خود داشت ز بیگانه تمنا میکرد
گوهری کز صدف کون و مکان بیرون است
طلب از گمشدگان لب دریا میکرد
آنچه برای رفاه و توسعه بیشتر نیاز داریم درون دلها و مغزهای ما وجود دارد.
نمیدانم آنچه نوشته خواهد شد اثری هم خواهد داشت یا نه. اما در ریاضی یک تئوری داریم به اسم "اثر پروانه ای" که میگوید: بال زدن پروانه در یک قاره میتواند باعث بوجود آمدن یک گردباد در قاره ای دیگه بشود. امیدوارم این نوشته ها قادر باشد در آینده خودمان و فرزندانمان موثر واقع گردد.

دنبال کنندگان ۵ نفر
این وبلاگ را دنبال کنید

تولد دو سالگی

چهارشنبه, ۲۸ آذر ۱۳۹۷، ۱۱:۰۹ ب.ظ

تصویر کپی می باشد.


تا چهارم دی ماه دو سال از شروع نگارش این پیج میگذره. با تموم پستی و بلندیهاش. در حالی که میدونم مطالب احساسات برانگیز و هیجانی بشدت مخاطب جذب می کنند، ولی مبنای این پیج رو بر پایه مباحث خشک و منطقی و علمی گذاشتم. می دونم کمتر کسی حوصله این بحثها رو داره. ولی چیزی که امروزه برای بهتر شدن اوضاعمون بهش نیاز داریم این نیست که از چه شرایطی بدمون میاد. بلکه اینه که به چه شرایطی می خوایم و باید برسیم و برای جواب به این سوال مجبوریم خشک، منطقی، منصفانه و بدون درگیر کردن احساسات فکر و بحث کنیم. داشتن معیار ، تحلیل روشمند و منصف بودن سه جنبه کمتر توجه شده تحلیلهای امروز کشورمونه.

به هر حال به اینجا رسیدیم که هستیم و هنوز راه زیادی برای رفتن مونده.

برای هر نویسنده ای نظر خواننده هاش براش هم جالبه و هم مهم. ولی متاسفانه کمتر بازخوردی رو گرفتم. تو کل دی ماه چیزی نمی نویسم  و فقط شنونده میشم. لطفا شما با من صحبت کنید. نظرتونو راجع به مطالب مختلف پیج بگید. با کدوماش بیشتر ارتباط برقرار کردید و کدوماش بنظرتون مزخرف اومده. با کدوماش مخالفید و چرا؟ اگه سوالی هم دارید بپرسید. تا اونجایی که بتونم جواب میدم.

اگه "کاش این پیج اینطوری بودی" هم تو ذهنتون هست ممنون میشم بگید.


سلامت و پیروز باشید.

نظرات  (۳)

بلاگ بسیار پر باری دارید
و تبریک میگم بابتش
موفق باشید
پاسخ:
با سلام
ممنون از شما و حسن نظرتون.
پاینده باشید.
سلام علی آقا
هموطن جوان و عزیزم 
محض اطلاع ـ نه سحنرانی های آقای شریعتی که الان بصورت کتاب در دسترس است و نه ویکیپدیا منابع مرجع هستند 
اینکه غرب روش های تجربی علم رو از مسلمانها آنهم بعد از جنگ های صلیبی فرا گرفته صحت ندارد
در فرصت مناسب حتمن مطالبتون رو میخونم
پاسخ:
با سلام و درود خدمت آقا مرتضای گرامی.

در ادامه صحبتهامون در کامنتهای دوست عزیزمون عرض کنم که : با این مطلب که کتابهای دکتر شریعتی مرجع نیستند با شما موافقم چرا که متن سخنرانیهای ایشون می باشند. اما الزاما به معنی نادرست بودنشون نیست و جهت کسب اطلاع مفید می باشند.

در ارتباط با رفرنس بودن ویکیپدیا درسته که بعلت قابل نگارش بودنش احتمال اشتباه توش هست. منتهی بخصوص در بخش انگلیسیش هزاران نفر متخصص و علاقمند در سرتاسر دنیا هستند که با حساسیت مطالبشو چک و اصلاح می کنند. هر بخشی هم که اطلاعاتی داده پایین در بخش رفرنسهایش ارجاع به مرجع مورد نظرشو ارائه کرده است. بعنوان مثال در همین مقاله ویکیپدیا که معرفی کردم، نزدیک به 100 رفرنس برای مطالبش ارایه داده است. چنانچه خیلی کنجکاو باشید که پیگیری کنید، میتوانید به اون رفرنسها مراجعه نمایید.

https://en.wikipedia.org/wiki/Islamic_world_contributions_to_Medieval_Europe

البته منابع دیگه ای رو هم ارائه دادم و فقط اینها نبوده مثل این مطلب:

http://www.muslimheritage.com/uploads/Transfer_of_Islamic_Technology_to_the_West.pdf

من چون متخصص تاریخ نیستم، در ارتباط با صحت و سقم رفرنسها و روشهای تحقیق و غیره در رشته تاریخ نظر خاصی نمی تونم بدم. و از همین منابع در دسترس استفاده کردم. احتمال اشتباه بودنشون دور از ذهن نخواهد بود. ولی اینکه روشهای تجربی در علم نزد مسلمانان بوده و در جنگهای صلیبی از طریق ارتباطات رو دررو و همچنین خواندن کتابهای اونها مثلا قانون ابو علی سینا در طب در اون دوره چیزیه که من خیلی جاها دیدم و ندیدم کسی نظر دیگه ای داشته باشه. و در حقیقت شما اولین نفری هستید که اینو رد می کنید.

در هر صورت ادعای قابل توجهیه و علاقمندم که نظرات شما رو در این زمینه بشنوم. اما این حق رو هم به من بدید فقط با دیدن یک گذاره: "اینکه غرب روش های تجربی علم رو از مسلمانها آنهم بعد از جنگ های صلیبی فرا گرفته صحت ندارد." اونو نپذیرم و جای شک و شبهه برای من باقی بماند.
سلام و درود علی آقای عزیز
ممنونم از پاسخت ! همینطور pdf که هنوز مجال خوندنش رو پیدا نکردم ولی در اسرع وقت میخونمش
علی آقای نازنین من کتب دانشمندانی که در اون بازۀ زمانی به بررسی دانش اسلامی پرداختند پاپ سیلوتر، کنترا اکتوس آلمانی، کنت تین آفریقایی و آلفونسو بایکل اسات بودند که با ترجمۀ کتاب‏های فلسفه ، ریاضیات ، ستاره شناسی و پزشکی مسلمانان اندلسی پرداختند رو هم خوندم و میدونم به این شکل، پزشکی، ریاضی و نجوم بصورت نسبی مجددن از اسپانیا وارد اروپا شده ولی باز هم با قطعیت نمیتونم بگم که غربیها روش های تجربی علم رو از مسلمانها آموختن 
درمورد نپذیرفتن که فرمودی ـ این حق طبیعی شماست ولی شک نکردنت اصلن خوب نیست نمیدونم در چه مقطع (سن وسال)از زندگیت هستی ولی مرور اعتقادات امریست که نباید ازش غاقل بشی 
افتصادخوان (خوانده) عزیزم این حقیر با اینکه این اقتصاد رشتۀ تخصصی من نیست ولی برای درک مباحث تاریخ نظام کاپیتالیسم و مفاهیم بازار آزاد لازم بوده که از دیدگاه  آدم اسمیت اسکاتلندی پدر کاپیتالیسم و مکاتب اصلی‌ سرمایه داری ـ جان مینارد کینز انگلیسی مبتکر سرمایه داری دولتی‌ رفاقتی متکی بر منابع مالیاتی و بدهی دولتی برگرده مردم و ایجاد کسری بودجه تا میلتن فریدمن پدر سوخته مروج منوتریسم و استاد شیاد مکتب اقتصاد شیکاگو، مبتکر “نظریه کَمی‌ پول” و  کارل منگر بنیان گذار مکتب اقتصاد اتریش متکی‌ بر استاندارد طلا و رد و طرد بانک داری ذخیره کسری به عنوان ساختار دزدی و تبه کاری دولت و بانک مرکزی رو باید مطالعه میکردم
در مورد تاریخ توافق پولی‌ برتن وودز Bretonwoods (تحمیل دلار آمریکا البته با پشتوانه طلا به عنوان ذخیره ارزی جهان در پایان جنگ دوم جهانی‌ و تفویض کد خدایی جهان از پیر استعمار به امپراطوری جوان) همینطور پایان این توافق که به علت ورشکستگی اقتصادی عمو سام در پایان جنگ ویتنام و ولخرجی‌های لیندن جانسن برای ساختن “جامعه بزرگ” یا Great Society از کیسه اهالی دهکده جهانی‌ و بروز شوک نیکسون و فرار عمو سام از پیمان طلا در مقابل دلار، و بحران نفتی‌ اوایل ده ۷۰ میلادی و ترفند نیکسون و کیسینجر برای جاگزینی نفت عربستان سپس بقیه اعضای اوپک به عنوان پشتوانه دلار عمو سام در مقابل تضمین امنیت و تداوم حکومت عربستان که منجر به پیدایش دلار نفتی‌ شدن رو خوندم که بتونم این علم رو نسبی بفهمم با خوندن چند کتاب نه قادر به درک اون علم و مبحث خواهی شد و اگر عقیده ای هم انسجام بگیره شک نکن که با مطالعۀ و کندوکاش بیشتر نظرت تغییر خواهد کرد .

نظرت رو درمورد سلطه شبکه صنعتی بانکدارن (FRB/WS//WB/IMF/ECB/BOE) Banking Industrial Complex) و توابع آن ها مبتنی‌ بر ساختار منوتوریسم یعنی‌ تولید بدهی و خرید و فروش بدهی و بیمه و شرطبندی بر بدهی‌های نجومی زندگی‌ می‌کنیم که به سرعت برق بشکل مجازی درون شبکه بانکی جهانی‌ جابجا میشوند . منبع و منشا ثروت نجومی کلان سرمایه خواران جهانی‌ بدهی و رباء و رانت خاریست ـ  رو بدونم !
سلامت باشی و جویا
پاسخ:
درود بر شما

اگر بر منوال روش علمی هم بریم جلو تا وقتی که یک نظریه بتونه به سوالاتمون جواب بده و خلافش ثابت نشده باشه بهش اعتماد و ازش استفاده می کنیم. بر خلاف فرمایش شما قطعا رو هیچکدوم از فرضیات و نظریه ها تعصبی وجود نداره . منتهای مراتب، شما ادعا میکنید این پیشرفت و انتقال از قرون وسطی به رنسانس علیرغم اعترافتون به اینکه میدونید از مناطق تحت سلطه مسلمونها و همزمان و بعد از جنگهای صلیبی بوده، ناشی از انتقال دانش و تجربه از طرف مسلمونها به اونها نبوده. من عرض می کنم اونچه گفتم از مقالات خود غربیها هستش و خودم چون تخصصم تاریخ نیست هیچ پیشفرض خاصی ندارم. ولی باز هم شما دلیل خاصی ارائه نمی کنید که چرا اروپا دقیقا تو این مقطع به رنسانس میرسه و نه چند قرن زودتر یا دیر تر و اگه علت این جهش اجتماعی ارتباطاتشون نبوده، چی میتونه باشه؟  این نظریه که اروپایی ها پیشرفتهای فکری منجر به رنسانس رو تا حدودی از برخورد با مسلمانها بهش دست پیدا کردند و همه اینها پس از برخورد با مسلمانها اتفاق افتاده من تو یکسری از متون غربی ( و حتی نه ایرانی و یا اسلامی ) دیدم و منابعم رو هم اعلام کردم و عرض کردم برام جالبه که دلایل مرتبط با اینکه این مسئله ناشی از ارتباطات با مسلمونها نبوده و چیز دیگه ای بوده رو بشنوم و منابعش رو هم ببینم. ولی هنوز نظریه و دلایل مخالفشو ندیدم.

تایید میفرمایید اینکه شما با خوندن اونهمه کتاب هنوز به اون ارتباط علّی نرسیدید، علتشو من ندونم و البته مشکل من هم نباید باشه و بعلاوه درستی و غلطی یک فرضیه و یا تئوری هم البته ربطی به سن ، تحصیلات، مدرک و حتی حجم مطالعات یک فرد نداره و خود گذاره ، روابط استدلالیش و همچنین همسوئی اون با واقعیات و حقیقت هست که مهم و قابل بحث می باشد.

موفق و پاینده باشید.

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی